Михальча

село Михальча

Історична довідка

Перша літописна згадка про село датується 13 березня 1490 р. Воєвода Штефан Воде своєю грамотою дарує монастирю Путна шість церковних приходів, серед яких і церковний прихід села Михальча. В іншому документі, датованому 1656 р.За однією з версій назва села походить від прізвища першого власника – поміщика Михайлевського.

Зрозуміло, що село з’явилося раніше 1490 р., про що свідчать дані археологічних розкопок. На території Михальчі знаходиться дванадцять пам’яток археології, які взяті під державну охорону. Це три поселення Трипільської культури ІV-ІІІ тис. до н.е., три поселення Лукашівської культури ІІ-І ст. до н.е., п’ять поселень культури карпатських курганів ІІІ-ІV ст. н.е. і одне поселення культури типу Луки-Райковецької VІІІ-ІХ ст. н.е. Досить тривалий період до Михальчі належала і гора Цецено, де збереглися руїни городища.

Що стосується території села, то вона була досить значною. Якщо зважити на те, що до 1776 р. село Кам’яна було частиною Михальчі, то його територія тягнулася від Чернівців до Сторожинця. Навіть теперішня окраїна Чернівців з боку Михальчі також належала селу.

Михальчі доводилося ставати центром важливих історичних подій. Так було в 1709 р., коли біля села відбулася битва між швецькими військами, які відступали після поразки під Полтавою і російськими військами, які переслідували їх. У Чернівецькому краєзнавчому музеї є картина художника І.Хохолєва «Бій російської армії з шведами в с. Михальча Чернівецького району в 1709 р.»

Перша церква в селі була побудована у 1781 р. В перші роки ХХ ст. побудували нову церкву, яку освятили 28 серпня 1904 р.

( час правління Австрійської імперії 1774 року по  листопад 1918 року)

З 1918 року по 1940 рік  Північна Буковина (село Михальча ) перебуває під  окупацією Румунії . З 1941року по 1944 рік стан війни де Румунія є союзником фашистської Німеччини.

До 1882 р. в Михальчі взагалі не було школи. В цьому році почала функціонувати дворічна народна школа. В 1892 р. була збудована нова шестирічна школа.В цьому році в селі нараховувалося чотириста учнів, з яких школу відвідувало двісті п’ятдесят. В 1904 р. почалося будівництво, а 1 вересня 1906 р. розпочалося навчання у дворічній школі села Спаська. Із вісімдесяти трьох дітей навчалося лише тридцять вісім. Згодом з’явилися школи на хуторах Дубово і Заволока.