Про пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію в разі втрати годувальника, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»

Дата: 12.04.2022 08:44

02 квітня 2022 року набрав чинності Закон України від 24 березня 2022 року № 2146-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника», яким внесені зміни до статей 30, 36, 37 та 41 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон № 2262).
З урахуванням внесених змін:
1) відповідно до пункту «б» статті 30 Закону України №2262 до непрацездатних членів сім’ї, які мають право на призначення пенсії в разі втрати годувальника, віднесено:
- батьків та дружину (чоловіка), якщо вони досягли віку, що дає право на призначення пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон №1058) (незалежно від тривалості страхового стажу), або є особами з інвалідністю.
2) розширено коло осіб, які мають право на призначення пенсії у разі втрати годувальника відповідно до пункту «в» статті 30 Закону №2262, а саме таке право надане:
батькам та дружині (чоловіку), якщо вони не взяли повторний шлюб, осіб які загинули, померли чи пропали безвісти в період проходження служби або померли після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов’язаних з безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Крім того, батьки та дружина (чоловік), якщо вони не взяли повторний шлюб, осіб зазначених в пункті «в» статті 30 Закону №2262, на призначення пенсії в разі втрати годувальника відповідно до цього Закону мають право:
не раніш як за 5 років до досягнення віку, що дає право на призначення пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 26 Закону №1058 (незалежно від тривалості страхового стажу),
або
якщо вони мають право на:
- пенсію незалежно від віку відповідно до частини третьої статті 114 Закону №1058,
- на дострокову пенсію за віком,
- пенсію за віком на пільгових умовах,
- пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до закону,
або
є особами з інвалідністю.
З 02 квітня 2022 року розміри пенсій в разі втрати годувальника членам сімей осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262, які загинули (померли) внаслідок причин, зазначених у пункті «а» статті 36 Закону №2262, становлять:
- батькам/одному з батьків, дружині/чоловікові - 70 процентів заробітної плати загиблого (померлого) годувальника. Вказаний розмір пенсії встановлюється незалежно від наявності інших непрацездатних членів сім'ї;
- іншому непрацездатному члену сім’ї загиблого (померлого) годувальника - 70 процентів заробітної плати загиблого (померлого) годувальника. Вказаний розмір пенсії встановлюється, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім’ї, незалежно від призначення пенсії в разі втрати годувальника батькам, дружині/чоловікові;
- двом та більше непрацездатним членам сім’ї загиблого (померлого) годувальника - по 50 процентів заробітної плати загиблого (померлого) годувальника. Вказаний розмір пенсії встановлюється, якщо право на пенсію має два та більше непрацездатні члени сім’ї, незалежно від призначення пенсії в разі втрати годувальника батькам, дружині/чоловікові.
Пенсія в разі втрати годувальника призначається кожному непрацездатному члену сім’ї, який має право на таку пенсію (стаття 41 Закону №2262).
Таким чином з 02 квітня 2022 року мінімальний (два прожиткові мінімуми для осіб, які втратили працездатність) та максимальний (десять прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність) розміри пенсії застосовуються окремо до пенсії в разі втрати годувальника кожного непрацездатного члена сім’ї (незалежно від причини смерті годувальника).

Пресслужба Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області